Czad – cichy zabójca. - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Gryficach

Aktualności

Czad – cichy zabójca.

Okres jesienno - zimowy to czas w którym rozpoczyna się sezon grzewczy. Warto w tym okresie zadbać o swoje bezpieczeństwo tj sprawdzić stan i drożność wentylacji, kominków i piecyków gazowych w celu uniknięcia zatrucia tlenkiem węgla.

Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym gazem. Policja apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Zaleca się też instalowanie czujników czadu, które sygnalizują zagrożenie. Ważne jest również systematyczne wietrzenie mieszkania.

Pamiętajmy, że tlenek węgla w organiźmie człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen i blokuje jego dopływ do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz niewydolność krążeniowo – oddechowa a nawet śmierć.

Objawy zatrucia czadem to: ból głowy, zawroty głowy, wymioty, uczucie oszołomienia, osłabienia, bóle kończyn, konwulsje, przyspieszenie tętna i oddechu, utrata przytomności, a w wypadku dużego stężenia tlenku węgla - zgon w krótkim czasie. Typowym objawem ostrego zatrucia czadem jest także wyraźnie czerwone zabarwienie skóry.

Długotrwałe wdychanie czadu jest bardzo szkodliwe dla organizmu i może objawiać się pogorszeniem pamięci i zdolnością logicznego myślenia, utratą apetytu, pogorszeniem węchu, bezsennością, przyspieszonym tętnem, drżeniem mięśni.

W Powiecie Gryfickim odnotowano już przypadek zatrucia tlenkiem węgla w wyniku czego cztery osoby trafiły do szpitala.