Aktualności

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ NA DRODZE-APEL GRYFICKIEJ POLICJI

Zima to trudny okres dla uczestników ruchu drogowego. Od 1 stycznia do 19 lutego gryficka policja odnotowała 89 kolizji drogowych. Policjanci apelują o rozwagę, zachowanie szczególnej ostrożności oraz zasad bezpieczeństwa w tym trudnym okresie.

Tegoroczna niekorzystna aura pogodowa, a więc duże wahania temperatur, a w najbliższym czasie nadchodzące wysokie mrozy to powód aby każdy uczestnik ruchu drogowego zachował wyjątkowe środki ostrożności i zasady bezpieczeństwa na drodze.

W okresie od 01 stycznia do 19 lutego gryficka policja odnotowała na terenie naszego powiatu 89 kolizji drogowych. Główną przyczyną niebezpiecznych zdarzeń było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami tj w 13 przypadkach oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze w 11 przypadkach.

W pozostałych zdarzeniach wśród przyczyn prym wiodły sytuacje związane z niewłaściwym bądź nieostrożnym wykonywaniem manewrów takich jak cofanie w 11 zdarzeniach, wymijanie i wyprzedzanie gdzie odnotowano po 4 takie zdarzenia.

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę na drodze. Należy pamiętać, że przy tak dużych rozbieżnościach w obecnych warunkach pogodowych, przy niskich temperaturach, opadach śniegu czy deszczu a tym samym śliskiej nawierzchni droga hamowania pojazdu wydłuża się średnio o połowę, dlatego tak ważne jest zachowanie czujności na drodze.

Zwiększenie odległości za poprzedzającym pojazdem oraz zmniejszenie prędkości umożliwia odpowiednio wczesną reakcje kierowcy na stale zmieniające się warunki na drodze, a tym samym zapobiega przykrym i czasami bardzo niebezpiecznym zdarzeniom.

Szczególną ostrożność należy zachować także przy wykonywaniu manewrów m.in. cofania, wyprzedzania i wymijania, które wbrew pozorom uchodzą za najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne, ponieważ wymagają od kierowcy zdolności przewidywania, właściwej oceny odległości, skupienia i koncentracji.

Pamiętajmy, że w przypadku ograniczonej widoczności przy wykonywaniu manewru cofania np. zza samochodu , muru lub innej przeszkody, kierujący pojazdem zobowiązany jest zgodnie z przepisami ruchu drogowego przybrać sobie do pomocy inną osobę np. pasażera lub gdy go nie ma inną postronną osobę.

Po za wszelką wątpliwością w tym wyjątkowo trudnym okresie dla kierowców niezwykle ważna jest kondycja psychofizyczna kierujących, stan techniczny pojazdu m.in. opony zimowe, sprawny układ hamulcowy, oświetlenie pojazdu no i oczywiście bezwzględna trzeźwość.