POLICYJNE DZAŁANIA „BEZPIECZNY PRZEJAZD” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Gryficach

Aktualności

POLICYJNE DZAŁANIA „BEZPIECZNY PRZEJAZD”

W poniedziałek 5-go marca br. na terenie województwa zachodniopomorskiego odbędą się działania policjantów ruchu drogowego, pod nazwa „Bezpieczny Przejazd”. Policjanci z gryfickiej drogówki oraz prewencji również będą pilnować bezpieczeństwa na przejazdach klejowo – drogowych, na terenie powiatu gryfickiego .

Od 1 stycznia do 28 lutego na przejazdach kolejowo-drogowych w woj. zachodniopomorskim odnotowano 5 kolizji drogowych. Natomiast od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. odnotowano 5 wypadków drogowych, na których śmierć poniosły 2 osoby, a 4 osoby zostały ranne.

Mimo, iż wypadki drogowe na przejazdach kolejowych nie stanowią dominującej pozycji wśród odnotowanych zdarzeń drogowych to jednak z uwagi na okoliczności w jakich do nich dochodzi, a przede wszystkim fakt, że charakteryzują się bardzo tragicznymi skutkami dla osób uczestniczących, ważne jest aby szczególnie w okresie zimowym zwrócić uwagę na zasady bezpieczeństw w rejonie przejazdów kolejowych i zapobiegać tego rodzaju zdarzeniom.

W najbliższy poniedziałek przez cały dzień od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji z Gryfic, z jeszcze większa uwagą będą monitorować ruch na przejazdach kolejowych zarówno pieszy jak i kołowy, a także informować jego uczestników o zagrożeniach i zasadach bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych, zarówno tych strzeżonych jak i nie strzeżonych.

Mundurowi będą egzekwować od kierujących i pieszych przestrzegania przepisów, m.in. w sprawie znaków i sygnałów drogowych a tym samym obowiązek stosowania się do nich.

Celem prowadzonych działań jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń bezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego na przejazdach kolejowych.

Należy pamiętać, że w takich miejscach istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Dojeżdżając do takiego przejazdu wskazane jest zdecydowane zmniejszenie prędkości tak, aby w każdej chwili można było zatrzymać pojazd. Kolejną bardzo ważną zasadą jest „zasada ograniczonego zaufania” np. gdy na przejeździe znajduje się sygnalizacja świetlna, która w każdej chwili może przecież ulec awarii.

Pamiętajmy, że wciąż funkcjonuje również narzędzie informatyczne jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To doskonałe narzędzie pozwoliło m.in. gryfickiej policji na stanowcze i skuteczne reagowanie oraz eliminowanie z ruchu piratów drogowych.

Za pomocą mapy również można informować policję o zagrożeniach np. właśnie w rejonie przejazdów kolejowych czy stacji.

Dzięki Krajowej Mapie Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec powiatu może mieć realny wpływ na bezpieczeństwo i poinformować policje w sposób anonimowy o zagrożeniu, tj. niebezpiecznych sytuacjach, miejscach oraz zachowaniach, które występują w naszej codziennej przestrzeni publicznej.

Pamiętajmy, że każde zgłoszenie naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wywołuje reakcję policji tzn. na pewno zostanie sprawdzone, dlatego też należy wykorzystywać je odpowiedzialnie, wszelkie nagłe zdarzenia gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie należy zgłaszać dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.