Aktualności

„Bezpieczny przejazd kolejowy” –wspólne działania służb

„Bezpieczny przejazd kolejowy – Szlaban na ryzyko” to akcja profilaktyczna prowadzona wspólnie przez pracowników PKP linie kolejowe, Straż Ochrony Kolei, a także Policję na terenie całego kraju w rejonach przejazdów kolejowych zarówno tych strzeżonych, jak i niestrzeżonych. Celem działań jest podniesienie świadomości wśród uczestników ruchu drogowego, a także osób przebywających w rejonie przejazdów w zakresie odpowiedzialnego i ostrożnego zachowania się, a tym samym poprawa bezpieczeństwa.

Akcja ma na celu ograniczenie również liczby zdarzeń na przejazdach kolejowo drogowych oraz edukacja uczestników ruchu drogowego na rzecz bezpiecznych zachowań podczas korzystania ze skrzyżowań linii kolejowych z drogami w jednym poziomie.

Działania będą prowadzone w każdy piątek na wybranych przejazdach w całym kraju nieprzerwanie do 28 sierpnia 2020 r.

W ubiegły piątek takie działania odbyły się w Gryficach na przejeździe strzeżonym przy ul. Nowy Świat.

Mundurowi z ruchu drogowego, wspólnie z pracownikami PKP Linie Kolejowe ze Świnoujścia, a także wspólnie ze Strażą Ochrony Koleii nadzorowali prawidłowość i płynność ruchu w rejonie przejazdu kolejowego, jak również rozmawiali z uczestnikami ruchu drogowego, przypominając im o właściwym i bezpiecznym zachowaniu się na drodze w rejonie przejazdów kolejowych.

Najmłodsi otrzymywali książeczki i kolorowanki dotyczące tematyki bezpiecznego zachowania się w rejonie, gdzie odbywa się ruch pociągów. Policjanci z Gryfic natomiast rozdawali elementy odblaskowe oraz mapy alternatywnych dróg dojazdowych nad morze. Policjanci wspólnie ze Strażnikami Ochrony Kolei rozmawiali z kierowcami na temat podstawowych zasad bezpiecznej podróży do miejsc wypoczynku w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”.

Podczas prowadzonych działań policjanci ruchu drogowego musieli niestety interweniować wobec dwóch kierującyh. Jeden z kierowców został pouczony, natomiast drugi został ukarany mandantem karnym.