Aktualności

Od 19 lipca 2019 r. bezpieczeństwa na drogach powiatu gryfickiego strzeże grupa „SPEED”. W jej skład wchodzą najbardziej doświadczeni policjanci Referat Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gryficach. Ich głównym zadaniem, jest eliminowanie agresywnych i niebezpiecznych zachowań nieodpowiedzialnych kierowców.

Do podstawowych zadań grupy należy m.in.:

  • ujawnianie kierujących dopuszczających się niebezpiecznych wykroczeń np.: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (także w terenie zabudowanym), nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego etc.,
  • ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań.

W skład grupy „SPEED” wchodzą najbardziej doświadczeni policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gryficach. W trakcie służb korzystają z nowoczesnego sprzętu służbowego np. nieoznakowanego radiowozu z video rejestratorem czy ręcznego miernika prędkości (Trucam).

W odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców powiatu gryfickiego (http://zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/prewencja-i-profilaktyk/mapy/5975,Mapa-zagrozen-bezpieczenstwa.html), „SPEED” pojawia się wszędzie, również tam, gdzie zgłoszona została taka potrzeba.

Należy pamiętać, że służby w naszym powiecie pełnią też inni funkcjonariusze, jednakże w okresie od 1 stycznia 2020 r do 31 sieprnia br. sama tylko grupa „SPEED”:

  • skontrolowała 640 kierowców;
  • ujawniła 575 wykroczeń!;
  •  ujawniła aż 301 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości
  • zatrzymała 31 dowodów rejestracyjnych;
  • zatrzymała 13 praw jazdy, w tm 9 za przekroczeczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
  • ujawniła nietrzeżwych kierujących 5 oraz 2 posiadających aktywny zakaz sądowy prowadzenia pojazdów

Pamiętajmy, nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji drogowych. Przekraczając dopuszczalną prędkość lub łamiąc przepisy obowiązującego prawa drogowego, każdy kierowca musi liczyć się z tym, że na swojej drodze napotka „SPEED”.