Aktualności

Trwa akcja "16 Dni Bez Przemocy ze względu na płeć"

Data publikacji 01.12.2021

Na kampanię wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem tych praw.

Międzynarodowa kampania „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć" ma na celu wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć.

Na kampanię wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem tych praw. W „16 dniach" mieści się także 1 grudnia (Światowy Dzień AIDS) oraz 6 grudnia (rocznica masakry w Montrealu - zastrzelenia przez młodego mężczyznę motywowanego nienawiścią do kobiet i sprzeciwem wobec ich emancypacji kilkunastu absolwentek, które miały odebrać dyplomy ukończenia uczelni technicznej).

W kampanii „16 dni..." co roku bierze udział ponad 2 000 organizacji w blisko 158 krajach.

Wspólnym celem osób i organizacji z całego świata, zaangażowanych w Kampanię 16 Dni Akcji, jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet poprzez:

  • rozwój świadomości, iż przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka,
  • wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet,
  • budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet,
  • zastosowanie metod pozwalających na rozwijanie i odkrywanie nowych i skutecznych strategii,
  • wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie, organizujących się by przeciwdziałać przemocy wobec kobiet,

Wśród instytucji walczących na co dzień z przemocą wobec kobiet, w tym przemocą w rodzinie jest bez wątpienia policja.

Policja przypomina, że każde zdarzenie przemocowe powinno być zgłaszane i nie należy przechodzić obojętnie obok tego zjawiska. Mając wiedzę o tym, że u sąsiadów w rodzinie dochodzi do przemocy, zadzwońmy na 112 lub do dzielnicowego rejonu służbowego, poinformujmy również inne instytucje.

Od 30 listopada 2020 r. dzięki wejściu w życie nowej "Ustawy Antyprzemocowej" policjanci zyskali nowe uprawnienia, które jeszcze bardziej pomagają chronić ofiary przemocy i skuteczniej izolować sprawców przemocy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia mają możliwość wydania wobec osób stosujących przemoc nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego, lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Policjant może wydać również nakaz i zakaz łącznie.

 

źródło:http://kampania16dni.pl; https://bezpieczni.uj.edu.pl/ Z.F.

 

  • Plakat promujący Kampanie 16 Dni Bez Przemocy Wobec Kobiet - plakat przedstawia rodzinę na filetowym tle, jest to rycina. W lewym rogu plakatu znajduje się żółte tło w którym jest napis 16 dni bez przemocy wobec kobiet
    Trwa akcja "16 Dni Bez Przemocy"
Powrót na górę strony