Profilaktyka Społeczna KPP w Gryfiach

Policja ostrzega przed oszustwami metodą „na wnuczka” i „na policjanta”.

Sposób działania sprawców jest podobny. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że ona go nie poznaje a następnie proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy.

W ostatnim czasie na terenie województwa zachodniopomorskiego odnotowano kolejne przypadki oszustw metodą na wnuczka i policjanta. Oszuści są bezwzględni, umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby.

 

Zazwyczaj ofiara informowana jest przez oszusta, że pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, na zakup samochodu albo wakacji w promocyjnej cenie. Z reguły sprawcy starają się wywrzeć presję czasu na osobie starszej, straszą konsekwencjami prawnymi a jeśli otrzymają pieniądze kontakt się urywa. W takich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność.

 

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto próbuje się podszywać pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze nie podejmujmy żadnych pochopnych działań, nie informujmy przez telefon o ilości posiadanych pieniędzy w domu lub na koncie bankowym. Każdą tego typu informację należy sprawdzić np. skontaktować się z kimś z rodziny i ustalić czy osoba, która prosi nas o pomoc rzeczywiście jej potrzebuje.

 

Pamiętajmy również że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie jakiejkolwiek gotówki!

 

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, poinformujmy o podejrzanym telefonie kogoś z bliskich lub po prostu zadzwońmy na policję pod nr 997.

 

Policja zwraca się z apelem do osób starszych oraz do osób młodych aby zwracały uwagę swoim rodzicom i dziadkom na to, że są osoby, które mogą wykorzystać ich życzliwość. Pamiętajmy także o osobach starszych, szczególnie mieszkających samotnie. Zachowanie czujności i ostrożności pomoże uchronić nas przed oszustwem.

 

źródło filmu: KMP Elbląg

 

  • Żródło:KSP/IG
    Źródło:KSP/IG
  • źródło:KSP/IG
    źródło:KSP/IG
Zainstaluj wtyczkę Flash, aby zobaczyć odtwarzacz.