Profilaktyka Społeczna KPP w Gryfiach

Spotkania z policją -Bezpieczne wakacje

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gryficach przed wypoczynkiem letnim spotykają się z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych. Zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz odpowiedzialność prawna nieletnich za czyny karalne – to główne tematy omawiane przez policjantów.

Policjanci Wydziału Prewencji KPP w Gryficach realizują spotkania profilaktyczne w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu gryfickiego.

Wizyta funkcjonariuszy ma charakter prewencyjny mający na celu zwrócenie uwagi na zachowania niezgodne z prawem. Podczas spotkań poruszane są tematy związane bezpośrednio z zagrożeniami występującymi podczas wakacyjnego wypoczynku. Osoby chętne mogą również oznakować swój rower grawerem w ramach programu „Świadomi bezpieczni”. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w grze planszowej pt: „Zagraj zemną w bezpieczeństwo”.

Podczas prelekcji z dziećmi szkół podstawowych mundurowi uświadamiają jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie za popełnienie czynów zabronionych, wyjaśniając przy tym różnicę między pojęciem „nieletni” a „małoletni” oraz definicję czynu karalnego i demoralizacji. Omawiają przy tym odpowiedzialność za czyny karalne będące przestępstwami, wykroczeniami, mówiąc o karnych sankcjach sądu rodzinnego, jako władnego w badaniu i orzekaniu w sprawach dotyczących nieletnich.

Podczas wizyt w przedszkolach policjanci uczą dzieci zasad poruszania się po drodze, przekazują informacje o bezpiecznych zachowaniach w domu, podczas zabaw na podwórku omawiając również zagrożenia w kontakcie z osobą obcą oraz niebezpiecznym zwierzęciem np: psem.

Starszych uczestników spotkań policjanci zapoznali m. in. z niebezpieczeństwami jakie niesie za sobą nieodpowiednie użytkowanie Internetu i urządzeń multimedialnych jak telefon czy korzystanie z portali społecznościach.

Kilka osób było zainteresowanych wstąpieniem w przyszłości w szeregi policji i ta grupa wysłuchała wymagań jakie trzeba spełnić oraz jak w praktyce wygląda praca policjantów.

A.P.